O filmu "Naked"

14. ledna 2008 v 11:37 | essylt |  DT - články


O filmu "Nahý" režiséra Mika Leigha

Často se říká, že nejvíce vzrušující vizi pekla jako velkoměsta nabídl Martin Scosese ve svém filmu "Taxikář" (Taxi Driver), kde osamělé a hněvivé oči Travise Bickla (Roberto De Niro) dávají zpustlým ulicím New Yorku paranoidní, dravé ostří. Ale vykoupení, které Bickle v brutálním finále filmu nalezl, už nenajdete v nočním Londýně, který obývá Johnny (David Thewlis), chladný otrhaný antihrdina mistrovského díla, které v roce 1993 natočil Mike Leigh.
Poté, co v Manchesteru znásilní ženu, ukradne Johnny auto a směřuje do města s nadějí, že se znovu dá dohromady se svojí dlouholetou přítelkyní Louise (Lesley Sharp). Místo toho se v jejím domě náhodně setká se Sophií (Katrin Cartlidge), nemravnou ženou, která rychle propadá Johnnyho bystrému důvtipu a naprostému nedostatku šarmu. Jeho hněv přerůstá v otevřenou nenávist k ženám a po palčivé kofrontaci s oběma ženami rozzuřeně vyběhne ven aby začal svoji nihilistickou odyseu podsvětím Londýna.
Setkává se se všemi možnými typy nočních tvorů, nejvýznačnější je Brian (Peter Wight), ostraha v prázdné úřední budově. Johnnyho plamenné tirády o konci lidstva a nenávistné povaze Boha tvoří paralelu ke stejně temné cestě Jeremyho Smarta (Greg Cruttwell), bezcitného, chlípného mladého podnikatele, jenž poctí Sophii a Louise nevítanou návštěvou. Leighův slavný improvizační průběh intenzivních zkoušek dal vzniknout mnoha pozoruhodným momentům emocionální pravdivosti ve filmech jako "Tajnosti a lži", a "Vera Drake", ale "Nahý" je jediný film v jeho sbírce , kde pravda, kterou zachycuje v temných zákoutích lidského srdce, je nekonečně víc přesvědčivá než jakákoli potřeba konvenční postavy nebo příběhu.
(Leigh's famous improvisational process of intense rehearsal has produced many remarkable moments of emotional truth in films such as Secrets and Lies and Vera Drake, but Naked is the one film in his canon where the truth he captures about the dark corners of the human heart is infinitely more compelling than any need for conventional character or story arcs.)
http://www.theage.com.au/articles/2007/12/07/1196812993730.html
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama