Recenze Davidovy knihy - New York Post

11. ledna 2008 v 10:44 | essylt |  DT - články

UMĚNÍ ABSURDITY


Článek pro New York Post http://www.nypost.com/seven/12162007/postopinion/postopbooks/art_of_the_absurd_422694.htm

Od Michaela Weisse

-- Upon closing "The Late Hector Kipling" I thought its plot defied summary. Then I remembered that Hector Kipling ably provides one himself:

16. prosince 2007 -- Po dočtení knihy jsem si pomyslel, že její zápletka popírá uvedený obsah. Ale pak jsem si uvědomil, že Hector Kipling se dovedně stará sám o sebe.

"Táta je v nemocnici, Kirk je v nemocnici, Sofia je v nemocnici, já mám poměr se sadomasochistickou brooklynskou básnířkou a nějaký blázen, který poházel koňskými lejny celý můj portrét jeho mrtvého otce, okradl moje rodiče a poslal mi tělo jejich psa v podstavci ohyzdné sedačky. Já nevím, je to mnou, zveličuju to, nebo se můj život prostě zvrátil do jakéhosi druhu opilé spolupráce Feydeaua a Danteho?"


Abych to rychle vysvětlil: autorem těchto řádků je David Thewlis, herec, jehož jsme naposledy mohli vidět jako profesora Lupina ve filmu "Harry Potter a Fénixův řád", ale mnohem pozoruhodnější byl jako uhihňaný "video-umělec" Knox Harrington ve filmu "Big Lebovski".


Kipling je celkem úspěšný, asi čtyřicetiletý malíř, který se před nejmenovaným Munchovým portrétem v galerii Tate Modern nervově zhroutí a rozpláče. Tato událost předznamenává mnohá sexuální a emocionální utrpení, jež mají přijít, z nichž některá jsou inspirující a jiná úmorná a dlouhá. Thewlis napsal jakýsi druh postmoderní "Knihy Job", která kombinuje dělnické nářečí Nicka Hornbyho se sofistikovanou satirou Davida Lodge. Její zakončení, které je nepřijatelné i pro román, jenž si tropí žerty ze surrealismu, by mohlo fungovat. Myslím si, že tu máme nadějný talent - první nadaný charakterní herec, který se pokusil o román a skutečně zaujal.

The Late Hector Kipling: A Novel
by David Thewlis
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama